Ο Γαργαλάκος χάρισε τη νίκη στα Pistonia!

PISTONIA – Δ.Α.Κ. (47 – 46)

Ακόμα ένα ντέρμπι ήταν το παιχνίδι μεταξύ των Δ.Α.Κ. και της ομάδας PISTONIA. Ένα κακό παιχνίδι με πολύ αστοχία, εκνευρισμό και πάρα πολλά λάθη. Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο για να κάνουν οι Δ.Α.Κ. ένα σερί 11-2 και να πάνε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με διαφορά 8 πόντων, 14-22. Σε εκείνο το σημείο τα PISTONIA έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και αναγκάζοντας τους Δ.Α.Κ σε κακές επιλογές και με ηγέτη τον Θεοδώρου κατάφερα να φέρουν το παιχνίδι στον πόντο. Με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, η μπάλα πήγε στα χέρια του Γιαννόπουλου και εκεί όπου και την έκλεψε ο Γιάννης Γαργαλάκος για να φτάσει σε ένα εύκολο καλάθι 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Από του νικητές ξεχώρισε ο Αποστόλης Θεοδώρου με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ από τους ηττημένους  Τάσος Κρέστας με 16 πόντους.