Απολαυστικό και άκρως μπασκετικό ματς με δύο παρατάσεις!

GATAKIA B.C. – PARTOUZAN  72 – 68  (Π1: 52 – 52, Π2: 61 – 61)

Το καλύτερο παιχνίδι έως τώρα στη σεζόν και ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια στο πρωτάθλημα ήταν αυτό μεταξύ των GATAKIA B.C και των PARTOUZAN. Ένα ματς που άκρως ποιοτικό και μπασκετικό το οποίο κρίθηκε σε δύο παρατάσεις! Το ξεκίνημα του παιχνιδιού και το πρώτο 20λεπτο άνηκε στα GATAKIA όπου και με ηγέτη τον Palaioxaris πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 13 πόντων, 33 – 20. Η ομάδα της PARTOUZAN μπήκε μεταμορφωμένη στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα μαγικό σερί 22 – 9 σε συνδυασμό με την καταπληκτική τους άμυνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι σε 42 – 42. Το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν παιχνίδι για γερά νεύρα καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν είχε καθαρό μυαλό για να πάρει τη νίκη. Ο Χατούνογλου των PARTOUZAN κατάφερε να βάλει την ομάδα μπροστά στο σκορ 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά στην επίθεση που έκαναν τα GATAKIA έγινε φάουλ πάνω στον Palaioxaris. Ο MVP του παιχνιδιού ήταν ψύχραιμος και ευστόχησε και στις δύο βολές οδηγώντας το ματς στην παράταση.  Στην πρώτη παράταση οι ομάδες πήγαν χέρι – χέρι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ενώ οι PARTOUZAN θα μπορούσαν να έχουν πάρει τη νίκη να ευστοχούσε στο σουτ ο Ζησιάδης από τη γωνία. Στη δεύτερη παράταση τα GATAKIA είχαν πιο καθαρό μυαλό, πέρασαν τη μπάλα στο low post όπου και ο Tσερώνης κατάφερε να τελειώσει τις φάσεις και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Από του νικητές ο MVP ήταν ο Evan Palaioxaris με 23 πόντους 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ ενώ από τους ηττημένους ο Τάκης Ζησιάδης με 27 πόντους.