Η Voularbanne Basket πήρε τη νίκη στη παράταση, κόντρα στη Golden Stake σε ένα συναρπαστικό ματς!

VOULARBANNE BASKET – GOLDEN STAKE (47[38] – 39[38])

Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας ήταν και αυτό που έκρυβε τις μεγαλύτερες συγκινήσεις καθώς το παιχνίδι έβγαλε νικητή στην παράταση. Τίποτα όμως δε προμήνυε κάτι τέτοιο αφού οι νεοφώτιστοι της VOULARBANNE BASKET είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για 30 λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με 32 – 19. Κάπου εκεί οι παίχτες της VOULARBANNE BASKET έπαθαν black out και οι GOLDEN STAKE με ηγέτες τους Ζηρίνη και Moldow κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να προηγηθούν με βολές του Ζηρίνη 38 -36, 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Σε εκείνο το σημείο ο Σπυριδάκης των  GOLDEN STAKE επιχείρησε κλέψιμο το οποίο δεν ολοκληρώθηκε με την κατάληξη της φάσης να καταλήγει σε καλάθι, 3,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος από τον Σπύρο Χριστόπουλο. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας οι GOLDEN STAKE δεν κατάφεραν να σκοράρουν και μοιραία το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα 5λεπτο οι VOULARBANNE BASKET αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και σερί 9 -1 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Παύλος Γιαννακούρας με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ από τους ηττημένους ο Στέφανος Ζηρίνης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.