Καθάρισε ο Γιάννης Τυροπώλης στο ντέρμπι με τους Athens Crips!

ATHENS CRIPS – #ΝBA VOTE (43 – 46)

To πρώτο από τα δύο ντέρμπι της ημέρας ήταν αυτό ανάμεσα στους #ΝBA VOTE και τους ATHENS CRIPS. Το παιχνίδι, αν και είχε χαμηλό σκορ, ήταν πολύ καλό, είχε ρυθμό, ένταση και πάθος από τις δύο ομάδες που διεκδίκησαν το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Αρχικά, στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν από ένα δεκάλεπτο με τους #ΝBA VOTE να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και να κλείνουν το δεκάλεπτο με διαφορά 10 πόντων. Κάπου εκεί οι ATHENS CRIPS ξύπνησαν και με ηγέτη τον Γιώργο Σμυρλή έφεραν τούμπα το ματς και με ένα σερί 13-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με τις δύο ομάδες κλείνουν το ημίχρονο με διαφορά 4 πόντων υπέρ των ATHENS CRIPS. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παιχνίδι για γερά νεύρα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό και χρειάστηκαν δύο μεγάλα καλάθια από τον Γιάννη Τυροπώλη για να πάρουν διαφορά τριών πόντων οι #ΝBA VOTE 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στην τελευταία επίθεση των ATHENS CRIPS την μπάλα για το μεγάλο σουτ την πήρε ο Λευτέρης Μαρακάκης ο οποίος αστόχησε και δεν κατάφερα να στείλει το ματς στην παράταση. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γιάννης Τυροπώλης με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ από τους ηττημένους ο Γιώργος Σμυρλής με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.