Ντέρμπι με το καλημέρα και νίκη με buzzer beater για την Active4Life!

ACTIVE4LIFE – ΠΕΡΣΕΑΣ (42-40)

Το τελευταίο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής για το Πρωτάθλημα Γείτονα Σ/Κ, ήταν αυτό που λέμε ντέρμπι με τα όλα του. Κλειστό με πολλά λάθη, δυνατές μονομαχίες, χαμηλό ρυθμό και καλάθι στο τέλος. Σαν παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αλλά όποιος είχε την τύχη να το παρακολουθήσει σίγουρα έφυγε αρκετά ικανοποιημένος με το δυνατό τρόπο που προσέγγισαν οι δύο ομάδες το ματς. Ένα ματς που πήγε στο ημίχρονο με το σκορ ισόπαλο στο 29-29 και με τις ομάδες αποφασισμένες για τη νίκη. Οι  ACTIVE4LIFE κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τρία λεπτά πριν το τέλος με 5 πόντους (40-35) αλλά οι κακές επιλογές, η βιασύνη στην επίθεση και η πίεση των παιχτών του Περσέα έφεραν το ματς 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος στην ισοπαλία (40-40). Εκεί μίλησε ο play maker των ACTIVE4LIFE, Χάρης Νικολαΐδης, που με σουτ από το ύψος της βολής χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η ομάδα του Περσέα πήρε time out στα 2.7 δευτερόλεπτα που απέμεναν αλλά το τρίποντο του Ρεβύνθη βρήκε σίδερο και του νικητές να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι  Νίκος Μπίκας με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ μαζί με το Χάρη Νικολαΐδη που σημείωσε 10 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Στέφανος Ρεβύνθης με 13 πόντους, 5 ασίστ και 6 κλεψίματα ενώ των ακολούθησαν οι Παναγιώτης Στρουμπουλάκης και Αντρέας Σκούρας όπου αμφότεροι σημείωσαν 9 πόντους και πήραν από 9 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 6-11, 13-8, 15-11, 8-10