Οι Personas πήραν το πρωτάθλημα Σ.Ε.Φ.

Οι Personas πήραν το πρωτάθλημα Σ.Ε.Φ. 2016-17 σε έναν τελικό για γερά νεύρα κόντρα στους κυπελλούχους Μ.Κ.Ο.! Στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μ.Κ.Ο. έδειχναν πως πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν σχετικά αθόρυβα μια διαφορά 10 πόντων.  Οι πρωταθλητές κάνοντας ένα μαγικό 3ο δεκάλεπτο και με σερί 23-2 κατάφεραν να προηγηθούν με 8 πόντους (38-30) σε ένα σημείο όπου η ομάδα του Γιώργου Τουρή έδειχνε να τα έχει χαμένα. Στο τελευταίο και πιο συναρπαστικό δεκάλεπτο τα είδαμε όλα! Οι Μ.Κ.Ο. έκαναν ανατροπή στην ανατροπή με ένα τρίποντο του Παναγιώτη Κουτρόπουλου από τα 9 μέτρα και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με το σκορ 38-39. Το τελικό 49-48 διαμορφώθηκε κυρίως από ελεύθερες βολές οι οποίες έκριναν και την έκβαση του αγώνα. Στη τελευταία φάση ο Παναγιώτης Κουτρόπουλος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε καμία βολή και έτσι η παρέα του Θοδωρή Μέλλου έκανε πράξη τη δήλωση του πως “φέτος η κούπα θα πάει στους Personas”!

MVP αναδείχθηκε ο Τάσος Κάρδαρης με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και συνολικό δείκτη efficiency για όλη τη χρονιά 24,5!

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά

Στη μάχη για τη τρίτη θέση οι Warriors νίκησαν τα Pistonia με σκορ 43-41! Οι δύο ομάδες δίνοντας έμφαση στην άμυνα ήταν σχεδόν καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα κοντά στο σκορ, αλλά η ομάδα του Στέλιου Καλογεράκη με πρωταγωνιστή τον ίδιο (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν αυτή που είχε το καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά ώστε να πάρει τη νίκη. Από τα Pistonia ξεχώρισε ο Άγγελος Νικολάου με 14 πόντους και 4 κλεψίματα.