Οι Brahamors BC στέφθηκαν πρωταθλητές Outdoor 2016-17

Οι Brahamors BC στέφθηκαν πρωταθλητές Outdoor 2016-17! Με ηγέτη και MVP τον Βαγγέλη Καραϊσκάκη (14 πόντοι και 12 ριμπαόυντ), επικράτησαν των πολύ σκληρών New York Bricks με τελικό σκορ 56-54. Ο τελικός ήταν συναρπαστικός από την αρχή μέχρι το φινάλε αφού οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς. Οι “Bricks” στο πρώτο ημίχρονο έφτασαν να προηγούνται έως και 6 πόντους 18-24, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Ανδρέα Ψύλλια και της παρέας του  μάζεψε τη διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει 26-27. Μετά την ανάπαυλα οι πρωταθλητές έδειξαν να είναι πιο συγκεντρωμένοι και με ένα εκπληκτικό πρώτο 6λεπτο  πήραν τα ηνία του αγώνα και  διαφορά 9 πόντων 42-33!  Εκεί που οι New York Bricks έδειχναν να τα έχουν χαμένα, έκαναν ένα σερί 2-10 με τους 8 πόντους να σημειώνει ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Γιάννης Παυλίδης (20 πόντοι) και το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου στο 44-43. Στο γκρανγκινιολικό τελευταίο λεπτό του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 53-51 ο αρχηγός των “Bricks” Σπύρος Ευθυμάκης βάζει ένα τυχερό τρίποντο και παγώνει τους Brahamors! Με τη μπάλα να καίει, γίνονται εκατέρωθεν κακές επιθέσεις, έως ότου ο Βαγγέλης Καραϊσκάκης με μία ωραία διείσδυση δείχνει τη κλάση του και κάνει το σκορ 55-54. Στη συνέχεια ο Φώτης Μπέλλος μοιραίος παίκτης για τους δευτεραθλητές, αστοχεί στις δύο ελεύθερες βολές ύστερα από φάουλ που του γίνεται. Ο Προμπονάς κάνει το τελικό 56-54 ευστοχώντας στη μία από τις δύο βολές και στη τελευταία και πιο δραματική επίθεση του αγώνα η μπάλα ύστερα από διπλή αναπήδηση στη στεφάνη δεν κάνει το χατήρι στον Μπέλλο και την ομάδα του.